Wystawy

Repliki filmowe

Przez 40 lat, widzowie na całym świecie podziwiają fantastyczne pojazdy i statki kosmiczne ze świata Gwiezdnych wojen. Teraz możesz je zobaczyć na własne oczy. Zachwycająca kolekcja, około 30 własnoręcznie wykonanych modeli statków, robotów i postaci z Uniwersum Gwiezdnych Wojen zgromadzonych w jednym miejscu. Falcon Milenium, Mistrz Yoda, olbrzymi Nebulon, Astromechy, StarDestroyer, maszyny kroczące AT-AT czy pustynna barka Jabby to tylko niektóre eksponaty z kolekcji artystów – Marka, Katarzyny i Adama Kuleszów oraz Bernarda Szukiel, którzy wspólnie założyli Yavin.pl kosmiczną stocznię.

Budowa tej kolekcji trwała kilka lat i jest wyjątkowa w skali europejskiej. Modele zdobyły wiele nagród na konkursach modelarskich, pisały o nich czasopisma polskie i zagraniczne oraz uczestniczyły w tworzeniu reklam telewizyjnych. Cała kolekcja wykonana jest od podstaw z kartonu, PVC oraz złomu.

Zapraszamy na niesamowitą podróż po wszechświecie Gwiezdnych Wojen i spotkanie z twórcami, którzy chętnie opowiedzą o kolekcji. Wystawa jest również wspaniałym miejscem do zrobienia pamiątkowego zdjęcia z mistrzem Jedi Yodą.

Przebudzenie Plastiku

Tajemnicą poliszynela jest to, że George Lucas nie pozwolił na śmierć Hana Solo w „Powrocie Jedi”, gdyż nie widział w tym zysku ze sprzedaży figurek martwego bohatera. Tak istotnym elementem dla twórcy „Gwiezdnych wojen” był merchandising.
W ciągu tych kilkudziesięciu lat od premiery pierwszego filmu figurki i zabawki sygnowane logiem STAR WARS przyniosły kilka miliardów dolarów przychodu, a wokół nich stworzyła się odrębna kultura.
Wystawa „Gwiezdne wojny – Przebudzenie plastiku” prezentuje serię kilkudziesięciu fotografii inspirowanych kultową serią. Jej autor, Michał Skrzypczyk – z wykształcenia psycholog, z zamiłowania fotograf – od kilku lat poszerza kolekcję figurek, by móc za ich pomocą na nowo odkrywać świat, który został zaprezentowany widzom niewiele ponad czterdzieści lat temu.
Podczas tegorocznego Starforce miłośnicy „Gwiezdnych wojen” będą mogli zobaczyć jego prace, które przez ponad pół roku mogli podziwiać goście odwiedzający krakowskie kino Kijów. Teraz „Przebudzenie plastiku” zawita do Torunia, specjalnie dla miłośników gwiezdnej sagi.

Cantina Project

Interaktywna diorama najbardziej znanego baru w historii Kina SF. Kosmici, muzyka i przygoda! Przyjdź i przekonaj się sam. A przede wszystkim, sprawdź kto strzelił pierwszy, bo może właśnie Ty.

Królewska szafa Amidali

Garderoba przygotowana dla Natalie Portman, która grała Królową Amidalę w prequelu Gwiezdnych Wojen, robi ogromne wrażenie. Do jej stworzenia użyto kosztownych tkanin, inspirowano się tradycyjnymi ubiorami japońskimi, indiańskimi, rosyjskimi lub mongolskimi, w wielu przypadkach wykorzystano motywy typowe dla europejskich ubiorów historycznych z różnych okresów. W sumie wykonano około 40 kostiumów, dlatego nie dziwi fakt, że właściwie każda scena z udziałem Natalie Portman to scena prezentująca kolejną, jedyną w swoim rodzaju kreację.

To bogactwo kolorów oraz form będzie można zobaczyć na własne oczy dzięki wystawie przygotowanej przez Aldonę Talarczyk. To artystka, która od kilku lat rekonstruuje stroje Królowej Amidali, spędzając nad każdym z nich mnóstwo czasu, wyszukując najodpowiedniejsze tkaniny i dbając o wszystkie detale. Choć do tej pory udało jej się odtworzyć zaledwie niewielką część zasobów z szafy Jej Wysokości, każdy z modeli na pewno przykuje Waszą uwagę na dłużej. Zapraszamy!

Figury Piotra Mintury

Glina rzeźbiarska, klej, karton nożyczki… to wszystko wystarczy,by stworzyć swój własny kawałek odległej galaktyki. Własnoręcznie wykonane figurki i modele z uniwersum Gwiezdnych Wojen.

Wystawa Fan Artu

W trakcie StarForce 2017 zapraszamy do przestrzeni wystawowej pierwszego piętra Centrum Sztuki Współczesnej, gdzie będzie można podziwiać barwną wystawę gwiezdno wojennych fan-artów. Zbieramy najlepsze prace, zarówno profesjonalnych grafików jak i domorosłych artystów, żeby przedstawić Wam przekrój najciekawszych prac plastycznych z uniwersum.

Autorskie modele kartonowe

Krzysztof Wilczyński z Bydgoszczy wykonuje modele z każdego dostępnego materiału, głównie z kartonu. Swoją pracę rozpoczyna od analizy zdjęć. Samodzielnie dobiera wymiary elementów i wykonuje je. Wśród swoich dzieł, które wzbogacą wystawę StarForce będzie miedzy innymi Imperialny Niszczyciel Gwiezdny, Krążownik przechwytujący klasy Interdictor, maszyny kroczące AT-AT oraz wiele innych.
Wśród największych prac Krzysztofa będziemy mogli podziwiać dwa droidy w skali 1:1, stworzone na podstawie modeli z serialu The Clone Wars. Są to jedyne tego typu eksponaty w Polsce.